5 metod jak dobrze zrobić zdjęcia nieruchomości
25 czerwca, 2018
Jak uczynić mieszkanie atrakcyjniejszym przed sprzedażą?
4 października, 2018

7 skutecznych sposobów jak sprzedać mieszkanie

Jeśli już podjęliśmy decyzję o sprzedaży swojego mieszkania trzeba spojrzeć na nie z innej perspektywy – perspektywy potencjalnego kupującego. Obiektywna ocena i odrobina dystansu pomogą przejść przez proces sprzedaży łagodniej.

Przedstawiam kilka podstawowych kroków, które trzeba spełnić, aby sprzedaż mieszkania była łatwiejsza.

1. Przygotowanie mieszkania do sprzedaży



Nasze mieszkanie ma często wartość sentymentalną i odzwierciedla nasz gust i przyzwyczajenia. Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o sprzedaży jest przygotowanie mieszkania pod kupujących – nie pod nas.

Sprzątanie to podstawowa zasada, z którą każdy się zgodzi. Czyste, pachnące mieszkanie wydaje się atrakcyjniejsze nawet jeśli widać w nim śladu użytkowania. Pozbądź się z widoku prywatnych rzeczy, ubrań, jedzenia. Pozwól kupującym poczuć się jak u siebie, a nie u Ciebie. Wskazane są drobne naprawy, które poprawią wygląd pomieszczeń.

Możesz też rozważyć zastosowanie home stagingu – czyli udekorowaniu wnętrz pod kupujących i stworzeniu pozytywnego obrazu mieszkania w oczach odwiedzających.

Moje doświadczenia na rynku sugerują, że przytulne i estetyczne przygotowanie nieruchomości poprzez home staging potrafi nie tylko skrócić czas, przez jaki czeka się na kupca, ale także podnieść wartość nieruchomości nawet o 10%.

2. Przygotowanie prawne nieruchomości przed sprzedażą



Ważnym aspektem przy tworzeniu oferty sprzedaży nieruchomości jest analiza jej stanu prawnego. Zanim wystawicie ofertę warto przeanalizować dokument nabycia prawa do nieruchomości. Czy mieszkanie stanowi odrębną własność i posiada własną księgę wieczystą czy może jest to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Trzeba dokładnie sprawdzić czy dokument stanowiący o naszej własności nie kryje niespodzianek, których nie wiedzieliśmy lub zapomnieliśmy.

Sprawdźmy czy mieszkanie nie ma współwłaścicieli bądź czy nie zostało przeprowadzone albo zakończone postępowanie spadkowe. Inną sytuacją jest ustanowiona służebność np. osobista albo umowa dożywocia czy niewymeldowana osoba.

Jeśli nieruchomość posiada księgę wieczystą warto sprawdzić jej zapisy. Można to łatwo zrobić przez darmowy oficjalny serwis online (https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl). Są w niej ujawnieni wszyscy właściciele oraz obciążenia. Warto wiedzieć, że nieruchomość obciążoną kredytem hipotecznym również można sprzedać.

3. Ocena sytuacji na rynku nieruchomości



Jeśli już znamy stan prawny mieszkania warto zorientować się w jakim momencie rynku jesteśmy. Sytuacja zmienia się dość często, rynek sam dyktuje nam pewne trendy, a one wpływają na cenę.

Obserwacja rynku odpowie nam na pytanie czy jest zastój, inne oferty długo się utrzymują, czy trafiliśmy w moment ożywienia, a oferty bardzo szybko znikają. Sytuacja na rynku zmienia się również w zależności od pory roku. Przykładowo są momenty, kiedy na rynku jest mniej kupujących np. wakacje czy najważniejsze święta. Wtedy nasz oferta może cieszyć się mniejszym powodzeniem.

4. Wycena mieszkania przed sprzedażą



Trafne oszacowanie ceny naszego mieszkania jest szczególnie istotne – ma bezpośredni wpływ na czas sprzedaży. Jeśli podamy zawyżoną cenę, długo będziemy czekać na oglądających.

Najłatwiej dostępnym źródłem danych o cenach są ogłoszenia na portalach internetowych. Nie można się jednak sugerować tylko tymi cenami. Są to tylko ceny ofertowe – to co sprzedający sam ocenił. Ceny ofertowe to kwoty, od których rozpoczynają się rozmowy i negocjacje. Wiele mieszkań wystawionych na sprzedaż ma zawyżoną cenę (głównie ze względu na brak obiektywnego spojrzenia na własny kąt). W efekcie średnia cena transakcyjna mieszkania różni się od tej z ofert przeciętnie aż o ok 10 procent.

Kiedy porównujemy nasze mieszkanie do tych z ogłoszeń, musimy pamiętać, że na cenę wpływa nie tylko lokalizacja, ale też standard budynku, stan lokalu, funkcjonalność pomieszczeń (czy pokoje są przechodnie), a nawet piętro.

Dostępne są też portale, na których można dokonać przybliżonej wyceny nieruchomości. Jednak najbardziej wiarygodnym źródłem na temat rzeczywistej wartości mieszkania będzie wiarygodny rzeczoznawca nieruchomości.

5. Oferta na portalach mieszkaniowych.



Przygotowanie oferty na portale internetowe to bardzo ważny krok w sprzedaży mieszkania. W podstawowej formie oferta musi zawierać:
• podstawowe dane o nieruchomości (powierzchnia, liczba pokoi, dostępność balkonu czy piwnicy, piętro),
• położenie nieruchomości (dzielnica, ulica)
Zdjęcia nieruchomości i wszystkich pomieszczeń

Takich ofert jest na portalach bardzo dużo. Jeśli chcemy się wyróżnić warto poświeci na przygotowanie naszej prezentacji trochę więcej czasu.

Ciekawszą ofertę przygotujemy uzupełniając ją o profesjonalne zdjęcia wnętrz, plan pokoi, opis najbliższych sklepów, przystanków czy szkół. Na portalach są już dostępne mapki z przybliżonym położeniem mieszkania, ale możemy stworzyć też własną mapkę np. z wskazanymi ciekawymi obiektami w pobliżu.

6. Zdjęcia mieszkania do sprzedaży



W Polsce nadal niewiele ofert sprzedaży mieszkania jest zaopatrzonych w dobre zdjęcia wnętrz. Jest to niedoceniany krok w procesie sprzedaży, ponieważ to właśnie na podstawie zdjęć nieruchomości podejmujemy decyzję o tym czy chcemy zobaczyć mieszkanie na żywo.

Kiedy przeglądamy setki ofert, uwagę przyciągają te, które, mają ładne zdjęcie główne. To zdjęcie nieruchomości jest jednym z najważniejszych czynników, dla których kupujący klikają w ofertę. Co za tym idzie dobre zdjęcia wnętrz i detali, czyli takie które są: ostre, dobrze doświetlone i skadrowane, mogą znacząco wpłynąć na liczbę oglądających.

Profesjonalne zdjęcia wnętrz nie tylko dobrze prezentują pomieszczenia, ale ze względu na odpowiednie doświetlenie i użycie szerokokątnego obiektywu sprawiają wrażenie, że mieszkanie jest jaśniejsze i przestronniejsze. Zdjęcia zrobione smartfonem, czy zwykłym aparatem nie są w stanie dobrze zaprezentować wnętrz w całej okazałości.

7. Współpraca z pośrednikami



Współpraca z pośrednikami może przynieść nam wiele korzyści. Pośrednicy często mają wiele kontaktów i bazę osób poszukujących mieszkań. Co więcej pomogą nam w zbadaniu ceny rynkowej oraz dokumentów własności. Doświadczony pośrednik nie powinien mieć problemu z oszacowaniem wartości mieszkania. Mogą także prezentować mieszkanie za nas co zdecydowanie oszczędza czas.

Pośrednicy mogą wspomagać przyprowadzeniu negocjacji, przygotowaniu niezbędnych dokumentów, umów i protokołu zdawczo-odbiorczego, który kończy transakcję. Pamiętajmy o tym, aby przed podpisaniem umowy poprosić pośrednika o kopię ubezpieczenia. Warto tez zapytać czy można negocjować prowizję.