Home staging – o co w tym wszystkim chodzi
25 czerwca, 2018
7 skutecznych sposobów jak sprzedać mieszkanie
4 października, 2018

5 metod jak dobrze zrobić zdjęcia nieruchomości

5 metod jak dobrze zrobić zdjęcia nieruchomości

Fotografia wnętrz to dość specjalistyczna dziedzina fotografii. Jeśli oczekujemy dobrych efektów, warto oddać swoje wnętrza w ręce profesjonalistów. Jeśli jednak mamy żyłkę fotograficzną i chcemy samemu spróbować swoich sił warto zasięgnąć wiedzy przed pierwszymi eksperymentami.

Zdjęcia nieruchomości możemy wykonać samodzielnie pamiętając o kilku ważnych zasadach. Oto kilka rad dla początkujących:

Sprzęt, Twój przyjaciel w fotografii wnętrz


Przy zdjęciach wnętrz najważniejsze jest wykonie ostrego i jasnego zdjęcia pokazującego możliwe jak największy fragment fotografowanego pomieszczenia oraz oddająca realistyczne kolory. Dużą przewagę daje nam obiektyw szerokokątny, aparat z manualnymi ustawieniami oraz stabilny statyw.
Obiektyw o parametrach już od 16 mm pozwoli nam uchwycić bardzo szeroki kąt, dzięki czemu, wykonane zdjęciu, da nam wyobrażenie jak w rzeczywistości wygląda fotografowany pokój czy nawet niewielka łazienka.
Statyw pozwoli nam na nieporuszone zdjęcia nawet przy niewielkiej ilości światła. Zazwyczaj dla odpowiedniego naświetlenia zdjęcia przy fotografii wnętrz potrzebny jest dłuższy czas naświetlania niż przy fotografii architektury z zewnątrz. Ważne jest również, aby korzystać z samowyzwalacza lub radiowego wyzwalacza migawki żeby nie poruszyć aparatu podczas naciskania spustu migawki. Taki zabieg zapewni nam, że zdjęcie nie będzie poruszone.
Zdjęcia "z ręki" są zarezerwowany tylko dla przestrzeni, w których jest bardzo jasno lub zdjęć wykonywanych z zewnątrz. Jednak profesjonalni fotografowie i tak nie wykonują takich zdjęć bez użycia statywu.

Ustawienia aparatu do zdjęć nieruchomości


Zawsze warto fotografować za dnia, kiedy światła jest dużo i nadaje naturalny biały kolor. Pomoc zewnętrznych lamp błyskowych wywoływanych zdalnie to dodatek, który powinien być wykorzystywany rzadko i tylko jeśli już przetestowaliśmy nasze umiejętności. Prawdziwym przyjacielem jest światło zastane:) Po zmroku, przy sztucznym świetle lamp o wiele trudniej o dobrą jakość.
Dla odpowiedniego naświetlenia zdjęcia przy fotografii wnętrz potrzebny jest dłuższy czas naświetlania - musimy zwrócić uwagę na odpowiedni czas otwarcia migawki. Parametrem ISO warto sterować tylko do poziomu, który daje nam pewność, że nasz aparat nie utraci jakości i nie pojawi się ziarno. Najlepiej trzymać się najniższych możliwych wartości do 300.
Zdjęcia wnętrz mają pokazywać całe pomieszczenia dlatego przysłona powinna dawać w miarę szerokie spektrum ostrości. Każdy powinien eksperymentować z ustawieniami, które sprawdzają sie najlepiej, ale najczęściej stosowane przysłony to f od 5,6 do 11.

Proste kadry - kompozycja w zdjęciach nieruchomości


Odpowiednia kompozycja ujęcia przy fotografii wnętrz to kolejny bardzo ważny element składowy każdego zdjęcia wnętrz.
Linie poziome w rzeczywistości muszą być poziome na zdjęciu. Trzeba zwrócić uwagę na linie narożników ścian i linie podłogi oraz sufitu. Przed wykonaniem każdego ujęcia aparat poziomujemy, aby zachować odpowiednie linie pionu i poziomu.
Jeśli nie mamy wprawy i nie znamy się na kompozycji obrazu warto wybierać proste kadry np. na wprost stołu czy sofy. Nie trzeba pochylać aparatu, lepiej trzymać sprzęt równolegle do ścian na wysokości ok 120 cm.
W miarę doświadczenia, odnajdywanie ciekawej kompozycji i szukanie odpowiednich kątów widzenia okaże się świetną zabawą. Sztuka polega również na tym, aby zadbać o odpowiedni pierwszy, drugi i trzeci plan. Np. mały, nieostry fragment rośliny w pierwszym planie może urozmaicić zdjęcie.

Uporządkowanie wnętrza do zdjęć


Przed wykonaniem zdjęć wnętrz warto uporządkować przestrzeń. Jeśli robimy fotografię u kogoś w domu trzeba uprzedzić właściciela, aby przygotował pomieszczenia do zdjęć. Przede wszystkim należy lokal dokładnie wysprzątać. Trzeba usunąć z pierwszego planu osobiste przedmioty takie jak zdjęcia rodzinne, pamiątki czy ubrania. Chowamy z widoku zbędne bibeloty z półek, jedzenie z blatów kuchennych, naklejki z lodówki, rysunki dzieci, przybory higieniczne z łazienki. Ograniczamy ilość zabawek w pokojach dla dzieci i akcesoriów zwierząt.
Najlepsze efekty uzyskamy przy pomocy profesjonalnych stylistów wnętrz. Z pomocą może przyjść również home staging, który przygotowuje wnętrza do zdjęć robionych pod sprzedaż lub wynajem nieruchomości. Dobre zdjęcia umieszczone w ogłoszeniach internetowych przyspieszają transakcje.

Postprodukcja zdjęć wnętrz



Zdjęcia nieruchomości przyprawiają sporo problemów jeśli chodzi o perspektywę. Na szczęście możemy pomóc sobie w progami do postprodukcji. Większość programów i aplikacji do obróbki zdjęć ma opcję korekty perspektywy, do ściągnięcia dostępne są również darmowe aplikacje. Poprawiamy linie pionowe i poziome, które nie wyszły nam proste podczas fotografowania.
Możemy lekko poprawić kontrast i nasycenie kolorów, rozjaśnić ciemniejsze elementy zdjęcia.
Postprodukcja może być także bardzo pomocna przy zdjęciach w pomieszczeniach gdzie występują okna. Charakteryzują się zazwyczaj dużą różnicą oświetlenia między elementami we wnętrzu i elementami za oknem. Warto to przewidzieć już na etapie wykonywania zdjęć i zrobić kilka ujęć o różnym naświetleniu, a na etapie postprodukcji złączyć ze sobą widoki odpowiednim naświetleniu. Daje to możliwość pokazania dobrze oświetlonego wnętrza oraz widoku za oknem.