Home staging – o co w tym wszystkim chodzi
25 czerwca, 2018

7 niezawodnych sposobów na szybkie poprawienie wystroju wnętrz

7 niezawodnych sposobów na szybkie poprawienie wystroju wnętrz

Ulepszanie wystroju wnętrz to nasza pasja. Nie możemy się powstrzymać od rad i dyskusji przy każdej możliwej wizycie w domu znajomych czy rodziny. Przecież nie każda zmiana aranżacji wnętrz w naszym domu musi od razu przerodzić się w home staging. Przyczyny dla których możemy poprawiać wygląd naszych mieszkań czy domów nie zawsze muszą być powiązane z chęcią wystawienia ich na sprzedaż. Jeśli Twoje wnętrza zaczną Cię nudzić proponujemy sprawdzić kilka sprawdzonych rad na proste i niedrogie zmiany, które mogą zmienić oblicze każdego pomieszczenia bez generalnego remontu.

1. Odmalowanie ścian

Metamorfozę pomieszczeń najlepiej zacząć od odświeżenia ścian. Kolor ma ogromne znaczenie we wnętrzu. Malowanie to niewielki wydatek, jeśli zdecydujemy się na ten zabieg samemu, nie korzystając z pomocy fachowca. Obecnym długofalowym trendem jest biel. Możemy też wybrać jasne kolory: od delikatnego, ciepłego beżu, po nieco chłodniejszą szarość. Im jaśniejszy kolor ścian, tym świeższy i bardziej nowoczesny efekt. Jasne kolory otwierają wnętrze i mieszkanie wydaje się optycznie większe. Zmiana może przerosnąć twoje najśmielsze oczekiwania.
W trendach jest także malowanie części ściany farbą tablicową (np. w kuchni ) lub najpierw farbą magnetyczną, a następnie tablicową (np. w pokoju dziecięcym -dzieci mogą po niej malować, ale też przyczepiać zdjęcia czy swoje rysunki.

2. Zabawa kolorami

Jeśli biel wdaje Ci się zbyt surowa, nie przejmuj się - to tylko baza pod kolejne zabiegi, czyli dekorowanie dodatkami w ulubionych kolorach. Do neutralnej podstawy można wybrać jeden lub więcej uzupełniających się kolorów, które będą powtarzały się we wszystkich wnętrzach tworząc jedną całość.
Wystrój wnętrz to zabawa kolorami - na rynku dostępne są tkaniny niemal w każdym kolorze - pomyśl o dobraniu odpowiednich dla siebie (np. narzuta na łóżko, zasłona, poduszki). Prostym zabiegiem jest tez pomalowanie starego mebla na nowy kolor. Drewniany stołek czy komoda mogą zyskać nowe życie. Przemalować, przykleić listewki i dekor i postawić w eksponowanym miejscu. Po renowacji meble wyglądają jak nowe. Można też pokusić się o zmianę obicia starej sofy, fotela czy krzeseł, jednak to już większy wydatek.

3. Udekorowanie pokoju w kwiaty doniczkowe i cięte

Wystrój wnętrz możemy także polepszyć dzięki wprowadzeniu naturalnych akcentów takich jak kwiaty doniczkowe i cięte. Odpowiednie dobrane rośliny dodają klimatu i czynią aranżację wnętrz bardziej przyjazną.
Jeśli już mamy kwiaty w doniczkach możemy dużo zmienić wkładając je w nowe osłonki - takie które najlepiej podkreślą charakter wnętrza np. minimalistyczne białe, stylizowane na betonowe lub w klimacie rustykalnym. Jeśli mamy więcej miejsca, możemy znaleźć w Internecie używana małą drewnianą skrzynkę i pomalować ją na ulubiony kolor. Następnie wstawić do niej kilka doniczek.
Aranżacja wnętrza kuchni zyska kiedy stworzymy w niej mały kącik uprawy świeżych ziół. Łatwo utrzymać bazylię, tymianek, czy szczypiorek. Zielnik w kuchni powinien znaleźć się w pobliżu okna.

4. Odświeżenie dekoracji okien

Dużą zmianę w wystroju wnętrz wprowadzają również nowe aranżacje okien. Mamy wiele opcji do wyboru - rodzaje zasłon, firanek i rolet, a także różne kolory, faktury i wzory. Trzeba też brać pod uwagę czy oczekujemy zaciemnienia czy tylko dekoracji. Długie, sięgające od sufitu do samej podłogi zasłony stworzą iluzję znacznie większego pomieszczenia i sprawią, że sufit wyda się wyższy.
Przykładowo w nowoczesnym wnętrzu ładnie prezentują się długie, gładkie matowe zasłony oraz rolety rzymskie w podobnym odcieniu, ale z tkaniny o innej fakturze. Można też wybrać zasłony w wyraziste wzory i nadać charakter całemu pomieszczeniu.

5. Odmalowanie płytek w łazience lub w kuchni

Malowanie płytek ceramicznych jest ostatnio bardzo modnym sposobem odświeżania wnętrz stosowanym głównie w home stagingu. W sklepach remontowych dostępne są specjalistyczne farby w wielu kolorach, także do stosowania na podłogach. Farby przeznaczone do malowania płytek ceramicznych oferują np. firmy V33 czy Flügger.
Przykładowo, aby rozjaśnić i optycznie powiększyć ciemną łazienkę, można pomalować kafelki na biało lub jasno szaro. Natomiast zmiana koloru płytek nad blatem w kuchni może zakryć niemodne wzory i nadać pomieszczeniu nowego, świeżego wyglądu.

6. Powiększamy przestrzeń

Przy małych pomieszczeniach też można zastosować triki poprawiające wystrój wnętrz. Jedną z ulubionych metod projektantów wnętrz, dla powiększenia przestrzeni i odbicia większej ilości światła, jest stosowanie luster. Zastosowanie dużego lustra w małej łazience lub wąskim przedpokoju nie tylko optycznie je powiększą, ale też rozjaśnią.
Lustra zamawiane pod wymiar u lokalnego szklarza możemy nakleić na ścianę albo na drzwi od szafy lub szafki łazienkowej. Taki zabieg nie są dużą inwestycją, a daje bardzo pozytywne efekty.

7. Nowe oświetlenie na suficie

Nawet najpiękniejszy wystrój nie stworzy "efektu wow", jeśli pomieszczenie jest ciemne i słabo doświetlone np. jedną żarówką o niewielkiej mocy. Nie trzeba od razu ingerować w instalację elektryczną, by zwiększyć liczba źródeł światła.

Metodą na poprawienie wyglądu wnętrza może być zakup takiej oprawy, która będzie miała możliwość wkręcenia kilku żarówek. Korzystnie jest wybierać takie oświetlenie, które umożliwia odbicie światła o dużą jasną powierzchnię np. o biały sufit. Wtedy efekt światła jest bardziej rozproszony i łagodniejszy dla oka. Pobór prądu z większej ilości żarówek możemy zrekompensować zakupem LED-ów, które przy tej same mocy pobierają zdecydowanie mniej energii.