7 skutecznych sposobów jak sprzedać mieszkanie
4 października, 2018
Wystawa Gravity of Forms
15 maja, 2019

Jak uczynić mieszkanie atrakcyjniejszym przed sprzedażą?

W dzisiejszych czasach oceniamy to co nas interesuje bardzo szybko. W przypadku mieszkań może to być nawet kilkanaście pierwszych sekund. Dlatego tak ważne jest pierwsze wrażenie i odpowiednie przygotowanie mieszkania do sprzedaży.

Aby mieszkanie wyglądało atrakcyjnie już od progu, warto zadbać o jego wizerunek. Postaraj się, aby całe mieszkanie przekonywało do siebie potencjalnego nabywcę wyglądem i funkcjonalnością wnętrz.

Sprzątanie przed sprzedażą mieszkaniaWrażenie przestrzeni i świeżości to jedne z najważniejszych cech , na które zwracamy uwagę przy wejściu do naszego potencjalnego nowego mieszkania. To właśnie poczucie przestronności powoduje, że dobrze sie czujemy we wnętrzu. Aby uzyskać taki efekt bardzo ważne jest, aby uporządkować mieszkanie przed prezentacją dla zainteresowanych kupujących. Warto schować wszystkie ubrania, buty i rzeczy osobiste z widoku. Można umieścić je w szafach na czas prezentacji. Zebranie kilku kurtek i rozproszonych po podłodze butów z przedpokoju będzie doskonałym pierwszym krokiem.

Przed sprzedażą mieszkania bardzo istotne jest też dokładne wysprzątanie wszystkich pomieszczeń. Czysta, pachnąca podłoga zrobi lepsze wrażenie nawet jeśli będzie trochę przetarta. Czyste okna i meble mówią nam o tym, że właściciele dbali o swoje mieszkanie i automatycznie daje nam pozytywny sygnał do zakupu.

Czystość w łazience jest sprawą pierwszorzędną. Po zastosowaniu wszelkich możliwych środków czystości możemy też przemyśleć wymianę deski sedesowej na nową. Jeśli przy wannie widoczne są czarne ślady trzeba wymienić stary silikon i uszczelki. To zakupy nisko kosztowe, a mocno rzuca się w oczy. Jeśli w naszym miejscu zamieszkania woda ma dużą ilość kamienia, możemy też wymienić słuchawkę prysznicową. To również zakup, który nie nadszarpnie nawet skromnego budżetu. Koniecznie wymień ręczniki na świeże.

W kuchni zawsze należy pamiętać o umyciu naczyń i posprzątaniu garnków, jedzenia i resztek z blatów.

Światło i przestrzeń w mieszkaniuWarto wpuścić do pomieszczeń jak najwięcej światła. Ten zabieg zawsze sprawia, że wnętrza wydają się większe. Jeśli w salonie lub sypialni mamy ciężkie zasłony w ciemnym kolorze trzeba przemyśleć wymianę na lżejsze tkaniny w jasnych barwach - szarościach lub beżach. Podczas wystawiania mieszkania na sprzedaż ich funkcja ma być przede wszystkim dekoracyjna, niekoniecznie praktyczna.

Jeśli w naszym przedpokoju nie ma dużo światła dziennego warto zastosować mocniejszą żarówkę lub zamontować nowy kinkiet z kilkoma żarówkami. Zmiana na plus gwarantowana. Jeśli nie chcemy dużo inwestować - kinkiet czy lampę można poszukać na serwisach aukcyjnych, na których jest bardzo dużo używanej elektroniki w przyzwoitym stanie.

Przestrzeni dodają też odpowiednio umieszczone duże lustra. Przykładowo: powieszenie lustra na końcu wąskiego korytarza na pewno optycznie powiększy tą przestrzeń. Zakup niedrogiego lustra w jednym ze sklepów budowlanych to dobra inwestycja przed sprzedażą mieszkania.

Segregacja niepotrzebnych rzeczyPolecam też przesegregować wszystkie rzeczy, które zazwyczaj leżą u nas w domu na widoku. Porozkładane koce czy wystawka kolekcji świeczek może być zwyczajnym widokiem dla nas, ale niekoniecznie dla odwiedzających. Im mniej bibelotów będzie stało na szafkach, stołach czy blatach, tym lepiej. Może to również dobry moment, żeby pozbyć sie z naszego życia niepotrzebnych już rzeczy. Najlepiej nie afiszować również swoich skrajnych poglądów politycznych czy religijnych. Nowi nabywcy mogą mieć inne opinie, a zakup mieszkania nie jest najlepszym momentem na ich wymianę.

Nowe dekoracje ścian przed sprzedażą mieszkaniaPrzed sprzedażą mieszkanie można także upiększyć dzięki zmianom na ścianach. Obrazy plakaty czy grafiki, które towarzyszą nam w domach nie zawszą znajdą zrozumienie u potencjalnych nabywców naszego mieszkania. Szczególnie jeśli mają dla nas wartość sentymentalną - lepiej je zdjąć i zastąpić takimi, które są neutralnymi jeśli chodzi o treść.

Nowe dekoracje ścienne możemy kupić w marketach budowlano-wnętrzarskich albo przez Internet. Wybór jest teraz ogromy. Najlepiej kierować się lekkim tematem oraz doborem kolorystycznym. Unikaj treści agresywnych, erotycznych czy kontrowersyjnych.

Jeśli budżet i czas nam pozwala warto pomalować ściany przed sprzedażą mieszkania. Odświeżenie ścian to jeden z podstawowych zabiegów na poprawienie atrakcyjności mieszkania. Jeśli zdecydujemy się na jasne, odbijające świtało kolory efekt będzie znaczący, prawie jak przy remoncie mieszkania. Nowe kolory powinny być stonowane, pastelowe, ale dobrane tak aby pasować do obecnych dekoracji i mebli, które mamy już w domu.